O kriminalitě v ČR

O kriminalitě v ČR

Kriminalita je páchání veškerých přestupků nebo trestných činů. Kriminalitu dělíme na dětskou, mladistvých a dospělých. Dětská kriminalita je zaměřena především proti majetku a jednání ve spojení s drogovou závislostí. Závažnější je kriminalita mladistvých (15-18 let). Hlavními znaky jsou násilí, opilství, výtržnictví, vandalizmus, toxikomanie, prostituce a gamblerství. Kriminalita dospělých jsou přestupky a trestné činy páchané osobami nad 18 let.

Kriminalita ve městech v ČR v roce 2011


Z této mapy čteme, že největší kriminalita byla zaznamenána v Praze a v Ostravě. Dobře na tom nejsou ani města vyznačená jasně červenou barvou. Tyrkysová barva nám říká, kde byla kriminalita v roce 2011 nejnižší.

KRIMINALITA NA TACHOVSKU

Podíváme-li se na některá města podrobněji, např. Tachov a okolí, zjistíme, že za uplynulý rok bylo evidováno celkem 1256 trestných činů, o 83 trestních činů více než v roce 2010. Letošní půlrok vykazuje opět nárůst trestné činnosti. Škoda způsobená trestními činy je alarmující – 42 miliónů korun.

KRIMINALITA NA PLZEŇSKU

Kriminalitu v Plzni a okolí si můžeme přiblížit výsledky za I. pololetí r. 2012. Rokycany 475 trestních skutků, 286 objasněných. Klatovy 914 trestních činů, 602 objasněných. Plzeň 3015 trestních skutků, 1408 trestních skutků objasněných.

JIŽNÍ MORAVA

V roce 2011 zaznamenali jihomoravští policisté 727 násilných trestných činů spáchaných na lidech starších 60 let. Tato činnost se stává organizovanou, zvyšuje se agresivita pachatelů, kdy často dojde k úmrtí napadeného.

KRIMINALITA MLÁDEŽE V JABLONCI N. NISOU

V Jablonci n. Nisou kriminalisté stále více řeší napadení seniorů mladistvými pachateli. Děti a mladiství tráví svůj volný čas výtržnostmi, krádežemi a přepady. Kdo se nemůže bránit, jsou staří lidé. Tak se neustále řeší otázka – jak ochránit seniory a jak zabavit mládež, aby měla jiné zájmy než kriminální skutky. Je to problém, který se nevyřeší okamžitě. Jde o spolupráci rodičů, sociálních pracovníků, škol, sdružení, zájmových kroužků, besed o bezpečnosti i policistů.

Co by mohlo kriminalitu v ČR snížit


Zákon o bezpečnosti by měl přinést více kompetencí městské a obecní policii. Rozvíjející se technologie bezpečnostních systémů i inovativní metody bezpečnostních agentur jsou velkými pomocníky. Bezpečnostní agentura, která má hlídat určitý prostor, musí dohlížet na ochranu osob i majetku v určeném prostoru. Bezpečnostní služby jsou v úzké spolupráci s policií, aby trestné činy neměly vzestupnou tendenci v naší republice. Policie ČR by však měla disponovat dostatečným personálem, prostředky a vybavením. V některých částech republiky jsou služby policie pro obce příliš nákladné, a proto si raději najímají služby bezpečnostních agentur.

 

Zanechat komentář

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...